PAYLAŞ

Bir kaç gün önce FX kanalında yayın hayatına başlayan dizi, konsept olarak American Horror Story dizisine benzemektedir. Biyografi, drama ve suç öğelerini barındıran dizide Amerika’nın en önemli davası olan People vs O.J. Simpson davası ele alınmaktadır. Dizi, daha ilk bölümü bile yayınlanmadan büyük bir başarıyla 2. sezon onayını şimdiden almıştır. Dizi, Jeffrey Toobin’in “The Run of His Life: The People vs. O.J. Simpson” isimli kitabından televizyona uyarlanmıştır. Anthony Hemingway ve Ryan Murphy’nin yönetmenliklerini yaptıkları dizide John Travolta ve Cuba Gooding Jr. gibi önemli isimlerde rol almaktadır.

American Crime Story Dizi Konusu

O.J.Simpson için herhalde “Amerika’da yaşayan en ünlü Amerikalı” tabirini kullamak yerinde olur diye düşünüyorum. O.J. Simpson varoş semtlerinde büyüyen fakir bir aileden gelen bir çocuktu. Ama Allah verisi bir vücudu ve yetenekleri vardı. Bu da kendisini bir zaman sonra Amerika’nın en önemli Amerikan Futbolu oyuncusu haline getirecekti. O.J. Simpson, sevenlerinin kendine taktığı “Orange Juice” ya da “The Juice” lakaplarıyla tanınmaktaydı.Kendisinden 12 yaş küçük beyaz bir kadınla evli olan “The Juice” bir süre sonra şiddetli geçimsizlik yüzünden eşinden boşanmıştır. Daha sonra Amerika’da yaşayan Şükrü Boztepe isimli bir Türk bir gece The Juice’in eski karı Nicole Brown Simpson ve garson sevgilisi Ronald Goldman‘ın cesetlerini bulmuş ve hemen polise haber vermiştir. O gece ipuçlarını takip eden polis, The Juice’in evinde, kendisinin cinayeti işlediğine dair kanıtlar bulmuşlardır.

Bundan sonra O.J. Simpson kendisini Ülkenin bu güne kadar gördüğü en medyatik ve en çok ilgi gören davası içinde bulacaktır. O.J. Simpson savunması için 20 milyon dalardan fazla para harcamıştır. CNN kanalından canlı yayınlanan davanın her bölümünü yaklaşık 140 milyon insan izlemiştir. Hatta o dönemlerde, fabrikada çalışan işçiler bile işlerini bırakıp televizyondan davayı izledikleri için ülke ekonomisinin 25 milyar dolar zarar ettiği düşünülmektedir. Bunun dışında yapılan bir ankete göre Amerikan Başkan yardımcısını halkın %25’i tanırken, yine aynı halkın %74’ü O.J. Simpson’ı tanımaktaydı.

Resmen şeytanın avukatlığını yaptığı davada 50.000 sayfa tutanak tutulmuş ve 9 ay boyunca sürmüştür. Dizi yaşanmış bir hikayeden alınmıştır. Davanın sonucu bellidir. Ama ben yinede davayı bilmeyenler için herhangi bir açıklamada bulunmayacağım. İsterseniz araştırıp bulabilirsiniz. Ya da sürprizi bozmak istemeden her şeyi diziyi takip ederek öğrenebilirsiniz. Bu seçim size kalmış. Bunun dışında benim gibi mahkeme dizilerini çok seven bünyeler için, dizi resmen bir ilaç niteliği taşımaktadır. Bu yüzden bu yapımı izleyin/izlettirin.

Yayınlanma Tarihi: 2016
IMDb Puanı: 9.1
Sonuç: Mutlaka İzlenmeli

American Crime Story Dizi Oyuncuları

Sarah Paulson, Sterling K. Brown, Kenneth Choi, Christian Clemenson, Cuba Gooding Jr., Bruce Greenwood, Nathan Lane, David Schwimmer, John Travolta

American Crime Story Dizi Fragmanı

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here