PAYLAŞ

Site olarak En İyi Netflix Dizileri şeklinde çok fazla aranma olduğunu fark edince bu listeyi yapmanın doğru olacağını düşündük. Online dizi izleme platformu Netflix, geçen yıl ülkemiz dahil bir çok ülkeye girmeden önce sıkı yabancı dizi ya da film izleyicileri dışında pek bilinmiyordu. Netflix‘in geçen yıl ülkemize girmesi, izledikleri doğru reklamcılık ve ağzına kadar dolu arşivleri sayesinde bugün ülkemizde oldukça popüler duruma geldiler. Bizde dizinerd.com olarak bu popülariteden faydalanmak ve okuyucuya fayda sağlamak amacıyla en iyi ve en popüler Netflix dizilerinden oluşan bir liste yapmaya karar verdik. Arama motorlarında hangi yabancı diziyi izlesem, en iyi yabancı diziler, yabancı dizi önerileri vs. gibi sorularınıza bu listenin cevap verebileceğini düşünüyorum.

Bunun dışında Netflix platformuna üye olup olmama kararsızlığınıza da bu liste bir nebze de olsa olumlu yönde yardım edecektir. Başlıkta da belirttiğim üzere bu liste ile size Netflix İzlemeniz İçin Size 50 Sebep Sunuyoruz. Sevgili Netflix yöneticileri sizlere sesleniyorum. Bu listeyi hazırlamak oldukça zamanımı aldı ve ortaya iyi bir şey çıktığını düşünüyorum. E! artık emeğimin karşılığını verirsiniz herhalde 🙂

-En İyi Netflix Dizileri-

1. Marvel’s The Punisher


IMDb Puanı: 9.4 – Dizinin Türü: Aksiyon, Macera, Gerilim – Yayın Tarihi: 2017
Konu: Frank Castle’in ailesi New York’ta vahşi bir cinayetin kurbanı olmuşlardır. Ailesini öldürenlerden intikamını aldıktan sonr Frank Castle, The Punisher adıyla anılmaya başlanmıştır. Ama bu intikam buz dağının sadece görünen kısmıdır. Bu olayların arkasında daha büyük bir komplo vardır. New York’un yeraltı dünyasındaki kötülükleri yok etmek isteyen ve bu yoldaki başka insanların başına gelen adaletsizliklerin intikamını almak isteyen bir Frank Castle vardır. The Punisher, Netflix ekranlarında anlatılan hikayesinde hem av hem de avcıdır.

2. Stranger Things


IMDb Puanı: 9.0 – Dizinin Türü: Bilim Kurgu, Gerilim, Korku – Yayın Tarihi: 2016
Konu: Hayatındaki her şeyi tam anlamıyla yolunda olan ve arkadaşları tarafından çok sevilen bir çocuk aniden ortadan kaybolur. Ortada hiçbir neden yokken kaybolan çocuğu annesi, emniyet ve arkadaşları aramaya başlarlar. Bu aramalar sonuç vermese de, bu sefer yıllar önce kaybolan bir kız ortaya çıkacaktır. Bu ortaya çıkan kız, kaybolan çocuk Will’in bir şeylerden saklandığını söylemesi ise işleri iyice içinden çıkılmaz bir hale sokacaktır.

3. Black Mirror


IMDb Puanı: 8.9 – Dizinin Türü: Bilim Kurgu, Dram, Gerilim – Yayın Tarihi: 2011
Konu: Dram, bilim kurgu ve gerilimin harika bir şekilde harmanlandığı dizide, günümüzde etrafımızı sarıp sarmalayan, teknolojik gelişmeler ve adalet sistemi hakkında insanı oldukça etkileyen bir yapım olarak karşımıza çıkıyor. Sanat, siyaset, medya, teknoloji gibi etmenlerin günümüz dünyasına etkilerini, bilim kurgu ve gerilim yoluyla izleyiciye ulaştırıyor. Bunu yaparken de ortaya harika bölümler çıkıyor. Her bir bölüm insanı ciddi anlamda etkiliyor, düşündürüyor, geriyor, korkutuyor. Diziyi izleyen bünye, bu dünya nereye gidiyor endişesine kapılmadan edemiyor.

4. Arrested Development


IMDb Puanı: 8.9 – Dizinin Türü: Komedi – Yayın Tarihi: 2004
Konu: California’nın Orange Country şehrinde yaşayan Bluth ailesi son derece varlıklıdır. Ama günün birinde babalarının yaptığı bir sahtecilik sonrasında tüm mal varlıklarına ve sahipleri oldukları Bluth müteahhitlik şirketine el konulmuştur. Ellerinde sadece lüks evleri kalmıştır. Ailenin tek aklı başında olan çocuğu Micheal, 13 yaşında oğlu olan bekar bir babadır. Dizi konu olarak, Michael’ın şirketi kurtarıp tekrar eski günlere dönme ve şımarık ve bir işe yaramayan ailesini kontrol altında tutma çabaları işlenmektedir. Bu dizi öyle bir yapım ki, izleyen insan ya gülmekten yerlere yatıyor ya da hiç bir tepki vermeden izliyor. Dizinin sizde nasıl bir etki yaratacağını ilk bir kaç bölümü izleyerek görebilirsiniz. Ya gülmekten kırılacaksınız, ya da bu nasıl komedi dizisi diyip izlemeyi bırakacaksınız.

5. House Of Cards


IMDb Puanı: 8.9 – Dizinin Türü: Dram, Suç – Yayın Tarihi: 2013
Konu: Baş rolünde iki oscar ödüllü Kevin Spacey‘nin olduğu dizinin konusu ise şöyledir. Francis Underwood neredeyse tüm yaşamını  Beyaz Saray’da geçirmiş hırslı bir politikacıdır. Uzun zamandır Beyaz Saray’da bulunan Underwood, tüm üst düzey bürokratları tanımaktadır. Bununla beraber bu bürokratların her türlü kirli çamaşırlarını da bilmektedir. Dana önce kendisine vaat edilen Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanlığı’na başkasının atanmasından sonra kendisi kadar zeki ve hırslı eşi Claire ile birlikte bu kirli dosyaları gün yüzüne çıkarmak için planlar yapmaya başlarlar.  Planlarını bir bir uygulayan hırslı ikilimiz, bazen planlarında başarıya ulaşırlarken bazen ise bir çıkmazda kendilerini bulacaklardır.

6. Narcos


IMDb Puanı: 8.9 – Dizinin Türü: Dram, Suç, Tarihi – Yayın Tarihi: 2015
Konu: Narcos’ta uyuşturucu baronu Pablo Escobar’ın hayatı ele alınıyor. Pablo Escobar kim diyenler olabilir. Escobar, kısaca; tüm zamanların gelmiş geçmiş en büyük uyuşturucu baronudur. Dünya kokain ticaretinin %80’ini elinde tutmuş, kazandığı bu kirli parayla dünyanın en zengin 7. kişisi olmuştur. Dönem dizisi olarak karşımıza çıkan yapımda, Pablo Escobar’ın uyuşturucu işinden, siyasette milletvekilliğine, tüm kurumları rüşvete bağlamasından, şaşalı ve hüzünlü yaşamına, öldürdüğü insanlardan, FBI’dan kaçışına kadar tüm önemli anlar işlenmiştir.

7. Mindhunter


IMDb Puanı: 8.8 – Dizinin Türü: Dram, Suç, Tarihi – Yayın Tarihi: 2017
Konu: 1977 yılında FBI ajanları Holden Ford ve Bill Tench tüm ülkeyi dolaşmaktadırlar. Bu gezilerindeki amaç polisleri eğitmektir. Seri katillerin düşünme şekillerini ve nasıl bir zihin yapısıyla hareket ettiklerini anlatırken bir yandan da aynı sorunun cevabını kendi içlerinde tartışmaktadırlar. Aslında bir seri katil dizisi olan Mindhunter olaya farklı bir bakış açısıyla yaklaşmaktadır. O zamanlar Criminal Minds dizisinden de iyi bildiğimiz davranış bilimi departmanı yeni kurulmuştur. FBI yöneticileri ve çalışanları bu birime ve bu birimin davalara bakış açısına iyi gözle bakmamakta ve bu birimi bir nerd projesi olarak görmektedirler. Çünkü bu birimin ve ana karakterlerimiz olan Ford ve Bill Tench’in temel amacı katili ya da tecavüzcüyü enselemek değildir. Suçluların psikolojisini anlamak ve FBI’da kurumsal anlamda değişiklik yapmak isteyen karakterlerimiz yukarıda da belirttiğim üzere diğer polisler ve ajanlar tarafından pek ciddiye alınmamaktadırlar. Karakterlerimizin suçlu psikolojisini anlamak için empati bile yaptıkları Mindhunter bu yılın en iyilerinden biri olmaya aday bir dizi olarak karşımıza çıkmaktadır.

8. This Is Us


IMDb Puanı: 8.8 – Dizinin Türü: Dram – Yayın Tarihi: 2016
Konu: Rebecca üçüz çocuklara hamiledir. Eşi Jack’in 36. yaş gününde çocukları olur. hikayenin diğer tarafında, iki çocukları bulunan ve oldukça iyi yaşam koşullarına sahip olan Randall ve eşi Beth vardır. Senaryonun diğer bölümünde ise obezite ile boğuşan Kate ve yakışıklı ama çalıştığı işten nefret eden kardeşi Kevin vardır. Dizide de, bu karakterlerin aile,iş ve sosyal yaşamları merkeze alınmaktadır. This Is Us, her şeyin dengeli olduğu bir yapım olarak karşımıza çıkıyor. Draması, sizi hüzünlendiriyor, ama hıçkırıklara boğulmuyorsunuz. Komedisi, size tebessüm ettiriyor, ama salya sümük hunharca kahkahalara boğulmuyorsunuz.

9. Daredevil


IMDb Puanı: 8.7 – Dizinin Türü: Aksiyon, Gerilim, Suç – Yayın Tarihi: 2015
Konu: Yıllar önce geçirdiği bir kazada radyoaktif madde ile temas sonucunda Matt Muddock görme yetisini kaybetmiştir. Ama bir eksiklik diğerlerinin daha fazla gelişmesine neden olmuş ve tüm duyuları oldukça hassaslaşmıştır. Boksör olan babasını küçük denilebilecek bir yaşta kaybeden Matt, eğitim hayatını tamamlayıp bir avukat olmuştur. Gündüzleri ortağı ve yakın arkadaşı ile avukatlık faaliyetlerini sürdüren Matt, geceleri ise suçluların ve yozlaşmış insanların peşine düşmektedir.

10. The Crown


IMDb Puanı: 8.7 – Dizinin Türü: Biyografi, Dram, Suç – Yayın Tarihi: 2015
Konu: Dönem dizi olan The Crown‘da, Kraliçe II. Elizabeth’in biyografisi merkeze alınmaktadır. 1947 yılında Avrupa ve dizinin geçtiği mekan olan İngiltere’nin savaştan çıkmasının üzerinden fazla bir zaman geçmemiştir. Avrupa ve özellikle İngiltere’de sosyal, siyasal ve ekonomik hayat yeniden şekillenmeye başlamıştır. İşte The Crown, bu dönemde İngiliz siyasal hayatını, Buckingham Sarayındaki ilişkileri, aşkları ve entrikaları, Kraliçe II. Elizabeth‘i dizinin tam merkezine alarak izleyiciye yansıtmaya çalışmaktadır.

11. Making A Murderer


IMDb Puanı: 8.7 – Dizinin Türü: Biyografi, Belgesel – Yayın Tarihi: 2015
Konu: Steven Avery tecavüz suçundan yargılanmış ve yargı karşısında aldığı 18 yıllık hapis cezasıyla cezaevine girmiştir. Cezasını çekmeye başlayan tecavüzcünün 2005 yılında masum olduğu anlaşılmıştır. Boşu boşuna üzerine atılmış olan bir suç yüzünden hapishanede yatmış, hayatı altüst olmuştur. Steven Avery çıktığında bir fotoğrafçıyı vahşice katlederek cinayet suçundan tekrar hüküm giymiştir. Olayların neden olduğunu, bir insanın bu noktaya nasıl geldiğini Making A Murderer dizisi ekranlara getirdi.

12. Better Call Saul


IMDb Puanı: 8.7 – Dizinin Türü: Dram – Yayın Tarihi: 2015
Konu: Better Call Saul’da Jimmy McGill’in, Saul Goodman’a evrilmesini anlatılmaktadır. Bundan altı yıl önce son derece dürüst ama yarı zamanlı bir avukat olarak çalışan Jimmy, işinde oldukça başarısızdır. Breaking Bad’de hatırladığınız masaj salonunun arkasındaki küçücük bir odayı home-ofis olarak kullanan Jimmy’nin işleri yolunda gitmemektedir. Para kazanmak için kötü insanları savunma fırsatı eline geçse de, bunu pek istemektedir. Ama ekonomik durumu da sürdürülemez hale gelmiştir.

13. AtypicalAtypical


IMDb Puanı: 8.4 – Dizinin Türü: Dram, Komedi – Yayın Tarihi: 2017
Konu: Robia Rashid tarafından yaratılan Atypical dizisinde 18 yaşındaki otistik bir çocuğun hikayesi anlatılmaktadır. İlk sezonu toplam 8 bölümden oluşan dizide Connecticut’ta yaşayan 18 yaşındaki Sam Gardner otistik bir gençtir. Sam’in normal bir insan gibi yaşayabilmesi ve kabul edilmesi için ailesi büyük çaba sarf etmektedir. Sam’in aşık olma çabasının da anlatıldığı dizide olaylar birazda mizah katılarak izleyiciye sunulmaktadır.

14. 13 Reasons Why


IMDb Puanı: 8.4 – Dizinin Türü: Dram, Gizem – Yayın Tarihi: 2017
Konu: Ölmek için sebep mi arıyorsunuz? Sizi 13 tanesini sayabilirim. Jay Asher tarafından aynı adı taşıyan romandan uyarlanan 13 Reason Why dizisinde genç bir kızın intiharındaki sis perdesi aralanmaktadır. Hannah Baker 17 yaşındadır ve lise öğrencisidir. Hannah bir süre önce intihar etmiştir. Canına kıyması için herhangi bir sebebi olmayan Hannah’ın ailesi şok ve üzüntü içindedir. Ölümden bir süre sonra yine aynı okulun öğrencilerinden Clay Jensen evinin kapısında bir paket bulur. Kimin bıraktığı belli olmayan kutuda kasetler vardır. Dizide olaylar buradan sonra şekillenmeye başlar.

15. Sense8


IMDb Puanı: 8.4 – Dizinin Türü: Dram, Bilim Kurgu, Gizem – Yayın Tarihi: 2015
Konu: Dünyadaki 7 farklı ülkede, bu ülkelerin 8 farklı şehrinde, 8 farklı kişi bulunmaktadır. Bu kişiler arasında bir kadının ölümü sonrasında gizemli, duygusal ve zihinsel bir bağlantı oluşmuştur. Bu 8  kişi aralarındaki telepatinin ne olduğunu anlamaya çalışırlarken, bu bağı fark eden bazı kişiler, bu insanların dünyanın sistemini bozdukları düşüncesiyle bu 8 kişiyi öldürmek istemektedirler. Bu yüzden telepatik iletişimde bulunan bu kişilerin artık tek amacı hayatta kalmaktır. Ve bu konuda kimseye güvenmemeleri gerekmektedir. Bu konusu oldukça ilginç olan diziyi “nasıl olsa vaçovski kardeşler yaptı” diye saf aksiyon dizisi olarak düşünmeyin.

16. Ozark


IMDb Puanı: 8.4 – Dizinin Türü: Dram, Suç – Yayın Tarihi: 2017
Konu: Martin ‘Marty’ Byrde kendi işi olan finansal bir danışmandır. Eşi Wendy Byrde ise emlak işiyle uğraşmaktadır. Martin ve ortağı Bruce işlerinde legal olmayan yollara sapmışlardır. Oldukça kötü bir üne sahip olan Del’in uyuşturucu paralarını kendi şirketlerinde aklamaktadırlar. İyi para kazanmalarına rağmen uyuşturucu baronunun parasının bir kısmını cebe indirmişlerdir. Del ise bunu fark edince ikilimiz için işler oldukça karışık bir hale gelecektir. Bir tarafta kravatlı iyi giyimli finansal danışmanlar, diğer tarafta ise psikopat uyuşturucu baronu. Martin’in bu işten sıyrılıp sıyrılamayacağını ise Ozark‘ın ilerleyen bölümlerinde göreceğiz. Ya da en azından birinin! 🙂 Eğer Breaking Bad‘i gerçekten çok beğenerek izlediyseniz, Ozark sizin için iyi bir alternatif olabilir.

17. Master Of None


IMDb Puanı: 8.3 – Dizinin Türü: Komedi – Yayın Tarihi: 2015
Konu: Dizi bağımsız bir senaryoya sahiptir. Yani belli bir ana konu olmaksızın her bölümde farklı konular ele alınmaktadır. Bu konular ise genelde, Aziz Ansari yani Dev’in kafa karışıklıkları, yaşam tarzı, hayata nasıl baktığı ve olaylar karşısındaki düşünceleri tarzındadır. Dizide Dev’in arkadaş grubunun her birinin ayrı bir ırktan olması (Bir Beyaz, Bir Siyahi, Bir Hintli ve Bir Asyalı) hoş bir ayrıntı olarak gözümüze çarpmaktadır.

18. The Expanse


IMDb Puanı: 8.3 – Dizinin Türü: Bilim Kurgu, Gizem – Yayın Tarihi: 2015
Konu: Günümüzden çokta uzak olmayan bir zaman diliminde insanlar 3 farklı gruba ayrılmışlardır. Burada tek fark Kuşaklılar yıllar boyu Dünya ve Mars güçleri tarafından sömürülmüştür. 3 grup arasında ciddi bir hammadde yarışı daha doğrusu savaşı vardır. Hammaddeye sahip olan güce de sahip olacaktır. İlk sezonu 10 bölümden oluşan dizi, gelen olumlu tepkiler sonrası 2. sezon onayını da kapmıştır. The Expanse, hikayesi, oturaklı karakterleri ve heyecanıyla benden olumlu not aldı.

19. Alias Grace


IMDb Puanı: 8.2 – Dizinin Türü: Biyografi, Dram, Suç, Tarihi
Konu: Netflix‘in bu sezon yayınladığı Alias Grace, 1996 yılında Margaret Atwood tarafından yazılan romanın televizyona uyarlaması olarak karşımıza çıkmaktadır. Dizinin baş rolü olan Grace Marks Kanada’da yaşayan bir İrlanda göçmenidir. Grace Marks, çalıştığı çiftliğin sahibini ve kahyasını soğukkanlı bir şekilde öldürmesi ile suçlanmış ve ömür boyu hapse mahkum edilmiştir. Dizide genelde Grace Marks’ın flashbackleri ve psikoloğuyla olan diyalogları izleyiciye yansıtılmaktadır.

20. Orange Is The New Black


IMDb Puanı: 8.2 – Dizinin Türü: Dram, Komedi – Yayın Tarihi: 2013
Konu: Larry ile nişanlı olan Piper Chapman yıllar önce üniversitedeyken tanıdığı, uyuşturucu satıcısı olan Alex yüzünden mahkemece mahkum edilir. Arkadaşı 10 yıl ceza alırken, kendisinde 15 ay ceza alır. Ve bu cezasını çekmek üzere hapishaneye girer. Dizi, nişanlısı Larry ile rahat ve konforlu bir yaşam süren Piper’ın, birden hapishanenin turuncu kıyafetlerini giymek zorunda kalması, hapishane raconunu ve oradaki mahkumlarla ilişkisini mizahi bir yolla izleyiciye aktarmaktadır. Eski sevgilisi Alex ve nişanlısı Larry ile ilişkisini sorgulamaya başlayan Piper, acaba hapishane yaşamına alışabilecek midir?

21. Marvel’s Jessica Jones


IMDb Puanı: 8.2 – Dizinin Türü: Aksiyon, Suç – Yayın Tarihi: 2015
Konu: Jessica Jones, Marvel’s Comics karakterinin Melissa Rosenberg tarafından televizyona uyarlanmasıdır. İlk sezonu 13 bölümden oluşan dizi Daredevil‘in ikiz kardeşi sayılabilir. Aynı Daredevil‘de olduğu kimyasal bir sızıntı sonucu Jessica Jones, doğa üstü güçlere sahip olacaktır. Normal bir insandan daha güçlü ve dayanıklı hale gelen Jessica Jones, aynı zamanda neredeyse ses hızına yaklaşabilecek bir uçuş hızına erişmiştir. Jessica Jones süper güçlerini kullanarak bir süre özel dedektiflik yapmış ama daha sonra bu işi bırakmıştır. Ama onun peşini bırakmayan başkaları vardır.

22. American Vandal


IMDb Puanı: 8.2 – Dizinin Türü: Komedi, Gizem – Yayın Tarihi: 2017
Konu: 15 Eylül 2017 tarihinde Netflix tarafından yayınlanmaya başlayan American Vandal, olayları belgesel kıvamında ve hiciv yoluyla anlatmayı tercih eden bir seri olarak karşımıza çıkmaktadır. Dizide esas oğlanımız, yapılana pahalıya patlayan bir eşek şakasının faillerini bulup ortaya çıkarmaya çalışmaktadır. Fail ya da failler üniversitedeki 27 arabayı penis ile süslemişlerdir. Alt sınıfta okuyan bir öğrenci ise bu zor şakayı yapan ya da yapanları araştırmaya heveslidir. Bölümlerinin 30 dakika sürdüğü American Vandal‘ı absürtlüğün sözlükteki karşılığı olarak görebiliriz.

23. Marco Polo


IMDb Puanı: 8.1 – Dizinin Türü: Macera, Tarihi – Yayın Tarihi: 2014
Konu: 13. yüzyılın son çeyreğinde, daha önce babasını hiç görmemiş olan Marco Polo, babasıyla tanışmasının ardından ipek yolu üzerinde ticaret hayatına atılmıştır. Kubilay Han, Marco Polo’nun babasına bir görev vermiştir. Bazı rahipleri sarayına istemektedir. Ama yolda rahipler ölmüş ve Marco Polo’nun babası başarısız olmuştur. Bunun üzerine Kubilay Han çok sinirlenir ve Marco Polo’nun babasına İpek Yolu üzerinde ticaret yapmasının yasaklandığını belirtir. Ama Polo’nun babasının Kubilay Han’a ilginç bir teklifi olur. Oğlunu orada bırakmak kaydıyla ticaret yasağının kaldırılmasını teklif eder. Kubilay Han bu teklif karşısında önce şaşırır ama daha sonra kabul eder. Kubilay Han, Marco Polo’nun keskin zekasını ve gözlem yeteneğini fark eder ve ondan askeri ve siyasi konularda yararlanmaya başlar.

24. Bloodline


IMDb Puanı: 8.1 – Dizinin Türü: Dram, Gerilim – Yayın Tarihi: 2015
Konu: Dram ve gerilim türlerini barındıran Bloodline dizisinde, saygınlığıyla ün yapmış bir aile ve uzun yıllardır ortalarda olmayan ve daha sonra birden kasabaya gelen büyük çocuğun aralarında yaşananlar anlatılmaktadır. Florida da yaşayan Rayburn ailesi herkes tarafından sevilen ve saygı duyulan bir ailedir. En büyük çocukları Danny uzun yıllar boyu başka bir şehirde yaşamış ve daha sonra kasabaya dönmüştür. Aile tarafından bu dönüş pek hoş karşılanmamıştır. Ama Danny’nin de ailesi hakkında bildiği karanlık sırlar mevcuttur. Ve aileyi, bu sırları açığa çıkarmakla tehdit etmektedir.

25. Travelers


IMDb Puanı: 8.0 – Dizinin Türü: Bilim Kurgu – Yayın Tarihi: 2016
Konu: Dizi, tarih olarak günümüzden bir kaç asır sonrasını anlatmaktadır. Geçen yüzyıllar sonrası dünya nüfusu azalmıştır. Hayatta kalmayı başaran insanoğlu bu durumdan hoşnut değildir. Bu durumu düzeltmek isteyen bir grup insan zaman makinesi icat etmeyi başarmışlardır. Dünyanın durumunu düzeltmek için icat ettikleri zaman makinesini kullanarak 21. yüzyıla geri dönerler. Rastgele seçilmiş insanlardan oluşan bu grubun misyonu insanlığın kaderini değiştirip yeniden yazmaktır. Daha önce yine bir Kanada yapımı olan ve zamanda yolculuk konusunu işleyen Continuum benim hoşuma gitmişti. Bunun dışında Frequency (zamanda yolculuk değil ama farklı zaman dilimleri ) ve Timeless, bu yıl başlayan ve aynı konuyu işleyen diziler olarak gözümüze çarpmaktadır.

26. Glow 


IMDb Puanı: 8.0 – Dizinin Türü: Komedi, Spor – Yayın Tarihi: 2017
Konu: Glow ya da uzun adıyla Gorgeous Ladies of Wrestling (Güreşin Muhteşem Hatunları), 80’li yılların o ışıltılı havasını yansıtan bir dizi olarak karşımıza çıkmaktadır. İlk sezonu toplam 10 bölümden oluşan Glow‘da American Güreşi ile profesyonel olarak yer alan kadınları anlatmaktadır. Los Angeles’ta yaşayan Ruth Wilder, işinde pek başarılı olamayan bir aktristtir. Bir gün Glow seçmelerine katılır ve ringe çıkmak zorunda kalır. Olaylar buradan itibaren ilerlemeye başlar.

27. A Series Of Unfortunate Events


IMDb Puanı: 7.9 – Dizinin Türü: Dram, Macera – Yayın Tarihi: 2017
Konu: A Series Of Unfortunate Events yani bilinen adıyla Talihsiz Serüvenler Dizisi, Daniel Handler’ın toplam 13 kitaptan oluşan bir hikayeler serisidir. Kitaplar serisi Netflix‘in öncülüğünde bu yıl televizyona uyarlandı. A Series Of Unfortunate Events dizisi konusu itibariyle Baudelaire  ailesinin başına gelen felaketi anlatmaktadır. Kuşkulu bir yangın sonrası Baudelaire ailesinin anne ve babaları ölürken üç kardeş bu faciadan sağ olarak kurtulurlar. Yangın sonrası çocuklar Kont Olaf‘ın yanına sığınırlar. Ama kontun ailenin serveti ile ilgili kirli planları vardır.

28. Designated Survivor


IMDb Puanı: 7.9 – Dizinin Türü: Dram, Gerilim – Yayın Tarihi: 2016
Konu: Aksiyon türü yapımların, bana göre en önde gideni olan 24’ün baş rolünde olan ve benim gözümde Amerikalı Cüneyt Arkın mertebesini ulaşmış Kiefer Sutherland, dizide Konut ve Kentsel Gelişim Bakanı olarak karşımıza çıkmaktadır. Hükumet ve bakanlar kurulu gibi oluşumlarda zurnanın son deliği olan Tom Kirkman’ı ( Kiefer Sutherland ) büyük bir sürpriz beklemektedir. Diğer tarafta ise, Nikita‘dan tanıdığımız isyankar özel ajan Maggie Q, karşımıza bir FBI ajanı olarak karşımıza çıkmaktadır. Doğrusunu söylemek gerekirse eğer dizinin başındaki o 15 saat önceki Flashback’e dönen 30 saniye olmasa büyük ihtimalle diziyi yarım bırakırdım. Ama o baştaki o 30 saniye direk beni kendisine bağladı. Oldukça heyecanlı gecen ilk bölüm sonrası, eğer dizi bu temposunu korursa, yürür gider diye düşünüyor ve bu bu diziye mutlaka bir göz atmanız gerektiğini düşünüyorum.

29. Gilmore Girls A Year In The Life


IMDb Puanı: 7.9 – Dizinin Türü: Dram, Komedi – Yayın Tarihi: 2016
Konu: Gilmore Girls A Year In The Life, Amy Sherman-Palladino tarafından hazırlanan ve 2000-2007 yılları arasında The WB, The CW’de kanallarında yayınlanan Lauren Graham ve Alexis Bledel’in oynadığı bir Amerikan komedi-drama televizyon dizisi olan Gilmore Girls‘in devamı niteliğindedir. Dizi, Stars Hollow adını taşıyan yaşayanları yüzünden (seçmece insanlar) ilginç bir kasabada hayatlarını sürdüren Lorelai (Lauren Graham) ve kızı Rory’in (Alexis Bledel) yaşadıklarını anlatmaktadır.

30. El Chapo


IMDb Puanı: 7.8 – Dizinin Türü: Dram – Yayın Tarihi: 2016
Konu: 23 Nisan 2017 de yayınlanan El Chapo , Joaquín “El Chapo” Guzmán‘ın hayatını anlatan Netflix ve Univision tarafından ortaklaşa üretilen bir Amerikalı suç televizyon dizisidir. Takvimler 1985 yılını gösterirken Joaquín “El Chapo” Guzmán Guadalajara Kartelinin düşük düzeyli bir üyesi konumundadır. Daha sonra hızlı bir gelişim gösteren Joaquín “El Chapo” Guzmán Sinaloa kartelinin başı olur. 12 Mayıs’ta 2. sezon onayı alan dizide Joaquín “El Chapo” Guzmán‘ın yükselişi ve çöküşü anlatılmaktadır.

31. The OA


IMDb Puanı: 7.8 – Dizinin Türü: Bilim Kurgu, Fantastik, Gizem – Yayın Tarihi: 2016
Konu: The OA, artık ezberlediğimiz ve klişe haline gelen, gizemli bir şekilde ortadan kaybolma ve belirli bir süre sonra ortada hiç bir neden yokken geri dönme hikayesi üzerine inşa edilmiştir. Bu dizide de kaybolan şahıs Prairie Johnson’dır. Prairie Johnson 7 yıl önce ortadan kaybolan genç ve güzel bir kızdır. Kaybolduğu sırada, güzelliğinin yanında bir kusuru da bulunmaktadır. Praire görme engellidir. Ama kayboluşunun ardından 7 yıl sonra ortaya çıkmıştır. Ve artık gözleri görmektedir. Kendisini de OA ismiyle tanıtmaktadır. Praire’nin gözlerinin tekrar görmesi ve adının OA olduğu iddia etmesi dışında vücudunun  çeşitli yerlerinde yara izleri de bulunmaktadır.  Peki bu 7 yıl boyunca Prairie Johnson’ın başına neler gelmiş olabilir?

32. Marvel’s The Defenders


IMDb Puanı: 7.8 – Dizinin Türü: Aksiyon, Macera, Suç – Yayın Tarihi: 2017
Konu: Netflix platformunun bir başka çizgi roman uyarlaması olan Marvel’s The Defenders bir çok süper kahramanı içinde barındıran bir dizi olarak kaşımıza çıkmaktadır.  Daredevil, Jessica Jones, Luke Cage ve Iron Fist ile bir süper kahramanlar takımının maceraları anlatan dizinin ilk sezonu toplam 8 bölümden oluşmaktadır. “EL” organizasyonu uzun yıllardır New York’u ele geçirmek için fırsat kollamaktadır. Şehri yok etme planları bulunan bu kötü güçlere karşı Daredevil, Jessica Jones, Luke Cage ve Iron Fist güçlerini birleştirmek ve kötülüğe karşı gelmek zorunda kalmışlardır.

33. Love


IMDb Puanı: 7.7 – Dizinin Türü: Komedi, Romantik – Yayın Tarihi: 2016
Konu: Love (Aşk), , Judd Apatow , Lesley Arfin ve Paul Rust tarafından hazırlanan ve Gillian Jacobs, Rust ve Claudia O’Doherty’nin oynadığı bir Amerikan romantik komedi serisidir. İlk sezonu 10, ikinci sezonu ise 12 bölümden oluşan Love dizisinde, her istediğini yapan, anlık yaşayan, şımarık dişi karakter Mickey’in (Gillian Jacobs) ve mantıklı hareket eden, iyi niyetli, insanlarla iyi anlaşan Gus’ın (Paul Rust) hikayeleri, kadın ve erkeklere farklı bir bakış açısıyla anlatılmaktadır.

34. The Ranch


IMDb Puanı: 7.7 – Dizinin Türü: Komedi – Yayın Tarihi: 2016
Konu: Ashton Kutcher‘in hayal verdiği Colt Bennet, geçmişinde futbolculuk (Amerikan Futbolu) olan birisidir. Yarı profesyonel, yarı amatör ve çokta başarılı olmayan futbol kariyeri sonrası, Colardo’ya, ailesinin yanına taşınır. Futbolculuk yıllarında çok büyük hayalleri olmasına karşın, bu hayallerini gerçekleştirememiştir. Artık yapması gereken, gerçeklerle yüzleşip yeni hayatına adapte olmaktır. Bennet’in eski, lise aşkı hala aynı yerde oturmaktadır. Bennet’in dönmesiyle iki eski aşığın arasında yeniden bir elektriklenme ihtimalide dizide ele alınan konulardan birisidir.

35. Luke Cage


IMDb Puanı: 7.6 – Dizinin Türü: Aksiyon, Bilim Kurgu, Suç – Yayın Tarihi: 2016
Konu: Luke Cage konusu itibariyle hepimizin bildiği, bir süper kahraman dizisi olarak karşımıza çıkmaktadır. New York’un bilinen varoş mahallesi Harlem’de geçen dizide, kahramanımız, ters giden bir deneyin sonuçlarına maruz kalmıştır. Bunun sonucu olarak Luke Cage, darbeye ve yüksek ısıya karşı dayanıklı bir hale gelmiştir. Bu güçlerinin dışında hızlı bir iyileşme gücüne de sahip olan Luke Cage’in süper kahraman olma yolundaki mücadele ve maceraları dizide işlenecektir.

36. %3


IMDb Puanı: 7.6 – Dizinin Türü: Aksiyon, Bilim Kurgu – Yayın Tarihi: 2016
Konu: %3, daha aynı ismi taşıyan filmden uyarlanmıştır. Oldukça ilginç bir konusu olan yapımda, yaşanılan dünya, artık eski dünya değildir. Dünya, rahat içinde yaşayanlar ve sefalet çekenler olarak ikiye ayrılmıştır. Bir tarafta üst düzey bir ekonomi ve bolluk, son derece gelişmiş teknoloji ve refah varken, diğer tarafta ise acılar, sefalet, yıkım ve yoksulluk kol gezmektedir. Kötü tarafta yaşayan insanlara, iyi tarafa geçmek için bir şans verilmiştir. Tabi hepsi değil. Kötü taraftakilerin sadece %3‘ü iyi tarafa geçebileceklerdir. Ve bunun içinde kıyasıya bir mücadele olacaktır.

37. Star Trek:Discovery


IMDb Puanı: 7.4 – Dizinin Türü: Aksiyon, Bilim Kurgu – Yayın Tarihi: 2017
Konu: Star Trek: Discovery konusu itibariyle orijinal serinin yaklaşık 10 yıl öncesindeki zaman diliminde gerçekleşen olayları anlatmaktadır. USS Discovery mürettebatı bir görev için federasyon sınırına kadar gider. Burada bilinmeyen bir nesneyi araştırmak ile görevlendirilmişlerdir. Bilinmeyen nesnenin yüzeyine çıkan mürettebat ise hiç beklemediği bir şey ile karşılaşmıştır. Bu karşılaşma ise çok büyük bir savaşın başlangıcı olacak olayları tetiklemiştir.

38. Scream


IMDb Puanı: 7.4 – Dizinin Türü: Gerilim, Korku – Yayın Tarihi: 2015
Konu: Hepimizin bildiği youtube video izleme sitesine bir video yüklenmiştir. Bu video viral bir içerik gibi bir anda hızla yayılmaya başlamıştır. Lakewood kasabasında yayılan bu video, kasabanın karanlık ve kirli geçmişinden izler taşıdığı gibi, bir dizi cinayetin de tetikleyicisi olur. Bu videodan etkilenen bir kişi, videoda ki gençlerin peşine düşecek ve o gençleri vahşice öldürmeye başlayacaktır. Burada ise şu soru ortaya çıkmaktadır. Bu psikopat katil, gençlerin içinden birisi midir yoksa başka biri midir? Bu sorunun cevabı ise dizinin bölümlerinde saklıdır.

39. The Returned


IMDb Puanı: 7.2 – Dizinin Türü: Dram, Fantastik, Korku – Yayın Tarihi: 2015
Konu: The Returneddoğa üstü bir olayın işlendiği Amerikan Dram, fantastik, korku serisidir. “Les Revenants” adıyla Canal+ ta yayınlanan ve önemli bir başarı yakalayan Fransız dizinin, Amerikan versiyonu olarak karşımıza çıkan The Returned‘in ilk sezonu toplam 10 bölümden oluşmaktadır. The Returned dizisinde, bir kasabada yaşayan insanların uzun yıllar önce ölmüş akrabalarının tekrar dirilip kasabaya dönüşleri ve bu doğa üstü durum sonucunda kasabada gelişen olayları anlatmaktadır.

40. You Me Her


IMDb Puanı: 7.1 – Dizinin Türü: Komedi, Romantik – Yayın Tarihi: 2016
Konu: John Scott Shepherd tarafından yaratılan Amerika-Kanada ortak yapımı You Me Her dizisinde, banliyöde yaşayan maddi olarak bir sıkıntıları olmayan evli bir çift üzerine yoğunlaşmaktadır. Oregon’da yaşayan ve cinsel hayatları yavaş yavaş yok olmaya başlayan Jack ve Emma Trakarsky çifti, cinsel yaşamlarını tekrar hareketlendirebilmek amacıyla 25 yaşında bir kolej öğrencisi ve eskort olan Izzy ile üçlü, romantik bir ilişki içine girmeye karar verirler. Başlarda sadece cinselliğin düşünen çiftimiz, Izzy hakkında giderek romantik hislere kapılmaya başlarlar.

41. Fuller House


IMDb Puanı: 7.0 – Dizinin Türü: Komedi, Aile – Yayın Tarihi: 2016
Konu: Netflix orijinal serisi olan Fuller House, Jeff Franklin tarafından yaratılan ve 1987-1995 yılları arasında yayınlanan aynı adı taşıyan dizinin devamı niteliğindedir. İlk sezonu 13, ikinci sezonu 24 ve üçüncü sezonu 18 bölüm olan Fuller House, 2018 yılında yayınlanacak dördüncü sezonu için yenilenmiştir. Eski seride 3 çocuk olan kardeşler  D.J., Stephanie ve Kimmy bu sefer karşımıza birer yetişkin olarak çıkmaktadırlar. Bu üç kardeşin çocuklarıyla da beraber oldukça geniş bir aile olmuşlardır. Aile içindeki yaşananların mizahi olarak anlatıldığı Fuller House, ailenizle eğlenceli vakit geçirebileceğiniz bir sit com olarak karşımıza çıkmaktadır.

42. Gypsy


IMDb Puanı: 7.0 – Dizinin Türü: Dram, Gerilim – Yayın Tarihi: 2017
Konu: Lisa Rubin’in Netflix için yarattığı Gypsy adlı dizide Naomi Watts gibi oldukça önemli bir isim baş rolde yer almaktadır. Ana karakterimiz Jean Halloway (Naomi Watts), New York’ta yaşayan oldukça akıllı bir psikoterapist rolüyle dizide yer almaktadır. Jean zeki olsa da işinde hiç profosyonel bir görüntü çizmemektedir. Zaman zaman hastalarını kendi çıkarları için yönlendiren Jean, ayrıca evi ve işi arasındaki sınırı koruyamamıştır. Zaman zaman hastaların gizli bilgilerinden yararlanarak, onların hayatına izinsizce giren Jean’in bu oyunları nereye kadar süreceğini dizinin ilerleyen bölümlerinde bulabilirsiniz.

43. Iron Fist


IMDb Puanı: 6.9 – Dizinin Türü: Aksiyon, Macera, Suç – Yayın Tarihi: 2017
Konu: Marvel’s Iron Fist ya da kısa adıyla Iron Fist, Scott Buck tarafından Netflix için televizyona uyarlanan bir aksiyon, macera, suç serisidir. 15 yıl önce ailesi ile bir uçak kazasında öldüğü düşünülen Danny Rand, yıllar sonra eski yaşadığı şehre geri döner. Ama ailesinin şirketi Meachumların eline geçmiştir. Şehre döndükten sonra kendisini tanıtsa bile kimsenin inanmadığı Danny’nin bundan sonraki amacı suçlularla ve suçla mücadele edip şehri temizlemek olmuştur.

44. Paranoid


IMDb Puanı: 6.8 – Dizinin Türü: Dram, Gizem, Suç – Yayın Tarihi: 2016
Konu: Paranoid, Netflix tarafından 22 Eylül 2016 da yayınlanan toplam sekiz bölümden oluşan bir İngiliz suç dramasıdır. Dizi hikayesi için oluşturulan kurgu yerleşim yeri Woodmere‘da herkes tarafından sevilen polis memuru Angela Benton, çocuğuyla birlikte gittiği hemde yirmiden fazla şahidin olduğu kasaba parkında çocuğunun gözleri önünde bıçaklanarak hunharca öldürülmüştür. Kapşonlu giyen biri tarafından bıçaklanan Angela’nın katilinin yüzünü onca tanıktan kimse tam olarak görememiştir. Woodmere polis teşkilatının bundan sonraki ana görevi Angela’nın katilini bulmak olacaktır.

45. Roman Empire: Reign of Blood


IMDb Puanı: 6.8 – Dizinin Türü: Belgesel, Biyografi – Yayın Tarihi: 2016
Konu: Belgesel-dizi karışımı olan bu yapım ilk andan itibaren beni etkilemeyi başardı. Spartacusdizisinin “kıl” çocuğu, Marcus Crassus‘un oğlu Tiberius‘un yakın arkadaşı Sabinus‘u yapımın ana karakteri olarak görüyoruz.  Sabinus olarak tanıdığımız Aaron Jakubenko, Commodus karakterine hayat vermektedir. Commodus kim derseniz… Commodus, dönemin en ünlü Roma İmparatorlarından Marcus Aurelius‘un oğludur ve ondan sonra imparatorluğun başına geçmiştir. MS 2. yüzyılda Roma, artık doğal sınırlarına ulaşmıştır. Akdeniz’i adeta bir göl haline getiren Roma toprakları 3 kıtaya uzanmıştır. 1000 yıllık imparatorluğun artık çöküş süreci başlamıştır. Bunun olmasında tabi Commodus’un da oldukça fazla etkisi vardır. Tam bir megaloman olan Commodus, aşırı savurgan, şiddet yanlısı ve sekse aşırı düşkün bir imparatordu. Bu karakterini imparatorluğun başında da devam ettirince, Roma’nın gerilemesi kaçınılmaz oldu. Bu belgeselde de Commodus’un şiddet, savurganlık ve cinsellik dolu hikayesi anlatılmaktadır. Dediğim gibi Roma tarihini seven bir bünye iseniz, bu yapım sizi mutlu edebilir.

46. Friends from College 


IMDb Puanı: 6.7 – Dizinin Türü: Komedi – Yayın Tarihi: 2017
Konu: Friends From Collage, Francesca Delbanco ve Nicholas Stoller tarafından oluşturulan Netflix orijinal komedi seridir. Üniversite yıllarından yakın arkadaş olan 6 kişinin hikayesi anlatılmaktadır. Harvard Üniversitesi’nde beraber okumuş bir arkadaş grubu bir şekilde aynı şehirde yaşamaya ve çalışmaya başlarlar. İç içe geçmiş hayatlarındaki trajikomik olayların anlatıldığı Friends From Collage dizisinin ilk sezonu 30’ar dakikadan oluşan toplam sekiz bölümden oluşmaktadır.

47. Dear White People


IMDb Puanı: 6.4 – Dizinin Türü: Dram, Komedi – Yayın Tarihi: 2017
Konu: Dear White People, 2014 yılında yayınlanan ve aynı adı taşıyan bir filmden esinlenerek televizyona uyarlanmıştır. Justin Simien tarafından oluşturulan dizinin ilk sezonu toplam 10 bölümden oluşmaktadır. Kara mizah ve drama türlerinin birleştiği Dear White People dizisinde ana karakter Samantha White, beyazların yoğun olduğu bir üniversitenin radyosunda sunuculuk yapmaktadır. Hakkında çıkan asılsız iddialar sonucu zor duruma düşen Samantha, sunduğu radyo programında siyahi insanların yaşadığı zorlukları hicvi kullanarak anlatmaktadır.

48. Haters Back Off 


IMDb Puanı: 6.2 – Dizinin Türü: Dram, Komedi – Yayın Tarihi: 2016
Konu: Christopher Ballinger, Colleen Ballinger, Gigi McCreery’nin Netflix için oluşturduğu dizi komedi ve aile ögelerini içerisinde barındıran bir yapım olarak karşımıza çıkmaktadır. Colleen Ballinger dizinin yaratıcısı olması yanında aynı zamanda baş rolde yer almaktadır. Çılgın kızımız daha önce Miranda Sings takma adıyla videolar çekip youtube’a yüklemiştir. Yüklediği videolar viral olan karakterimiz bir anda youtube fenomeni haline gelmiştir. Dizide Miranda Sings’in aile, akraba ve sosyal çevresi ile olan ilişkileri mizahi bir dille izleyiciye sunulmaktadır.

49. Van Helsing


IMDb Puanı: 5.9 – Dizinin Türü: Aksiyon, Fantastik – Yayın Tarihi: 2016
Konu: Van Helsing adlı dizi, DominionHavenDark MatterDefiance ve nice bilim kurgu dizisini yayınlayan ve bir çoğunu da iptal eden SyFy kanalında ekranlara gelmiştir. 22 Eylül 2016 tarihinde yayınlanan yapımın ilk sezonu 13 bölümden oluşmaktadır. Kelly Overton’ın hayat verdiği Vanessa Helsing, tarihin gelmiş geçmiş en iyi vampir avcısı Abraham Van Helsing’in soyundan gelmektedir. Dünyada yaşanan bazı olaylar sonrası vampirler artık güneş ışığı olduğu zamanlarda da dışarı çıkabilmektedirler. Böyle rahat hareket edebilmeleri onlara büyük güç kazandırmış ve bu güç sayesinde dünyanın hakimi olmuşlardır. Hayatta kalan bir avuç insan dünyada artık azınlık olarak ve saklanarak yaşamak zorundadırlar. İnsanların tek umudu ise genç vampir avcısı Vanessa Helsingtir.

50. The Mist


IMDb Puanı: 5.4 – Dizinin Türü: Dram, Korku – Yayın Tarihi: 2017
Konu: The Mist, Stephen King‘in aynı isme sahip korku romanının Christian Torpe tarafından televizyona uyarlanan Amerikan korku dramasıdır.  22 Haziran 2017 tarihinde yayınlanan dizinin ilk sezonu toplam 10 bölümden oluşmaktadır. Maine Eyaletine bağlı Bridgeville kasabasını nedeni açıklamayan bir sis bulutu kaplamıştır. İlk başlarda sorun olmayan bu sis, daha sonraları kasaba sakinleri için bir felakete dönüşmüştür. Çünkü sisin içinde gizlenmiş bir şekilde hareket eden ve gördüğü her şeye saldırıp öldüren çeşitli boyutlarda varlıklar vardır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here