PAYLAŞ

Dizimize de adını veren Peaky Blinders gerçekte de var olmuş bir İngiliz Mafya (sokak çetesi de denebilir) oluşumudur. Önceki isimleri “Sloggers” olarak bilinen bu çete 19. yüzyılın ikinci yarısında oluşmaya başlamış, daha sonraları bu çete Peaky Blinders ismiyle anılmaya başlamıştır. Kendilerine özgü giyim ve saç tarzları olan bu grup 1919 yılında İngiltere’nin 1. dünya savaşından yeni çıktığı tarihlerde Birmingham sokaklarında faaliyetlerini arttırmaya başlamıştır. Savaş sonrası, insanlar açlık ve yoksulluk çektiği dönemlerde buna benzer çeteler oluşmuş, ve bu çeteler arasında geçen kavgalar, İngiltere sokaklarını adeta bir kan gölüne çevirmiştir.

Peaky Blinders Dizi Konusu

Dizinin ana konusunu oluşturan Peaky Blinders çetesi, Birmingham şehrinde, halkın ya da polis fark etmeksizin, şapkalarını çıkartıp selam durmak zorunda kaldıkları oldukça tehlikeli bir gruptur.Çete, At yarışları, bahis işleriyle ilgilenmekte bunun yanında soygun faaliyetlerini de yürütmektedir. Çete üyelerinin çoğunluğu Shelby ailesine aittir. 1919 yılında her ülkede olduğu gibi o zamanın İngiltere’sinde de işler “rüşvet” üzerinden yürüyordu. Peaky Blinders üyeleride pek tabi olarak kirli işlerini sorunsuz yürütmek için emniyet birimlerine rüşvet yedirmekten çekinmemişlerdir.

Çete işlerinde her şey yolunda giderken, bir gün yapılan bir soygun sonrası şehre hükumet tarafından bir müfettiş gönderilir. Tabi bu müfettişin şehre atanmasıyla işler değişime uğrayacaktır. BBC kanalının bir yapımı olan bu dizide sadece çete savaşları işlenmemekte, bunun yanında dönemin savaş sonrasındaki atmosferi bizlere yansıtılmaya çalışılmıştır. Boardwalk Empire gibi mafya çete dizilerini sevenler bu diziye bayılacaklardır. Bu diziye mutlaka bir şans verilmesi gerekir.

Yayınlanma Tarihi: 2013
IMDb Puanı: 8.8
Sonuç: Kesinlikle İzlenmeli

Peaky Blinders Dizi Oyuncuları

Cillian Murphy, Paul Anderson, Helen McCrory, Joe Cole, Sophie Rundle, Ned Dennehy, Ian Peck, Annabelle Wallis, Sam Neill, Tony Pitts, Eric Campbell, Aimee-Ffion Edwards, Harry Kirton, Finn Cole, Packy Lee, Jordan Bolger, Jeffrey Postlethwaite, Matthew Postlethwaite, Natasha O’Keeffe, Benjamin Zephaniah, Lee Bolton

Peaky Blinders Dizi Fragmanı

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here