PAYLAŞ

Siteyi takip edenler bilir ki, bu sayfadan Syfy kanalına oldukça ağır eleştirelerde bulunmuşumdur. Bunda haksız da sayılmam hani. Aldıkları her işi eline yüzüne bulaştıran, bizi kaliteli bilim kurguya boğacağı iddiasıyla yola çıkan kanal Battlestar Galactica‘dan beri bizi sadece hüzne boğmuştu. Ama bu sefer işi  kotaracaklar gibi görünüyor. Oldukça iddialı açıklamalar yaptıkları The Expanse dizisinin ilk fragmanı aslında izleyicide yine “acaba” düşüncesini oluşturmadı da değil yani. Ama bir süre sonra ortaya çıktı ki, Syfy isimli loser kanal bu sefer kaliteli iş çıkarmış.

Dizinin giriş jeneriği başladığında “noluyoz lan” dedim bir an. Çünkü gerek jenerik videosu gerekse de jenerik müziği Game Of Thrones‘u oldukça andırıyordu. Hani aklıma Game Of Thrones’un uzayda çekileni mi geliyor sorusu gelmedi desem yalan olur. Got ile jenerik dışında başka bir benzerlik daha fark ettim. Dizide aynı Got’ta ki gibi farklı ırklar mevcut. Ve hepsinin birbirinden bağımsız hikayeleri var. Tahminim ileriki bölümlerde bu hikayeler tek bir ortak paydada birleşecektir. Neyse lafı daha fazla uzatmadan dizinin konusuna geçelim.

The Expanse Dizi Konusu

Dizi;”-İnsanlar 23. yüzyılda güneş sistemini kolonize etmişlerdir.”
“-Dünyayı Birleşmiş Milletler kontrol etmektedir.”
“-Mars bağımsız bir güçtür ve iç gezegenler Asteroid Kuşağı kaynaklarına bağlıdır.”
“-Kuşaklılar uzayda çalışıp yaşamaktadırlar.”
“-Kuşakta hava ve su altından daha değerlidir.”
“-Yıllardır gerginlikleri artan Dünya, Mars ve Kuşak artık savaşın eşiğindedir.”

“-Tümünü tutuşturacak tek bir kıvılcımdır.” cümleleriyle başlamaktadır.Yukarıdaki anlatımlardan da anlaşılacağı üzere günümüzden çokta uzak olmayan bir zaman diliminde insanlar 3 farklı gruba ayrılmışlardır. Burada tek fark Kuşaklılar yıllar boyu Dünya ve Mars güçleri tarafından sömürülmüştür. 3 grup arasında ciddi bir hammadde yarışı daha doğrusu savaşı vardır. Hammaddeye sahip olan güce de sahip olacaktır. İlk sezonu 10 bölümden oluşan dizi, gelen olumlu tepkiler sonrası 2. sezon onayını da kapmıştır. The Expanse, hikayesi, oturaklı karakterleri ve heyecanıyla benden olumlu not aldı. Umarım bozmadan bu şekilde devam ederlerde içimizdeki bilim kurgu açlığını giderirler.

Yayımlanma Tarihi: 2015
IMDb Puanı: 8.3
Sonuç: İzlenmeli

The Expanse Dizi Oyuncuları

Thomas Jane, Steven Strait, Cas Anvar, Dominique Tipper, Wes Chatham, Shohreh Aghdashloo, Athena Karkanis, Chad L. Coleman, Florence Faivre, Drew Carrymore, Jay Hernandez, Elias Toufexis, Paulo Costanzo, Shawn Doyle, Lola Glaudini

The Expanse Dizi Fragmanı

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here